Jakie gogle i radio do TinyWhoopa? Na przykładzie Air65
Dla pilota który wchodzi w świat dronów FPV, nielogiczne może wydawać się to, że nie dostaje wszystkiego w komplecie. Kupił drona więc ma drona. A co z resztą zestawu?
Wybrałeś sobie wymarzonego drona. Uznajmy że jest to BetaFPV Air65, czyli malutki, analogowy tinywhoop, z wbudowanym odbiornikiem ELRS 2.4Ghz. Zasilany jest on bateryjkami 1S, o pojemności 260 lub 300mAh, których wtyk to BT2.0. Warto pamiętać że są to baterie LiHv.
Gogle.
Potrzebujesz gogli FPV, które odbiorą sygnał wideo z tego drona. Gogle muszą być wyposażone w odbiornik 5.8Ghz, z antenami liniowymi lub RHCP. Na gogle analogowe można wydać 400zł a można 3000zł. Wszystkie gogle analogowe będą kompatybilne z tym dronem.
- Skyzone Cobra SD (link) – najtańsze gogle firmy Skyzone z dobrym odbiornikiem. Odbiornik odpowiada za zasięg wizji Twojego drona i to jest ta rzecz, na której dobrze jest nie oszczędzać. Posiadają DVR a więc nagrywarkę obrazu, który odbierają z drona. Twój dron sam obrazu nie nagrywa.
- Skyzone Cobra X – optymalny wybór, gogle z jednym z najlepszych odbiorników na rynku, do tego posiadające wejście HDMI, co umożliwia rozbudowanie ich o odbiorniki do systemów cyfrowych. Gogle można założyć na okulary korekcyjne. Posiadają świetny ekran o rozdzielczości HD.
- Skyzone Sky04x PRO – najlepsze, moim zdaniem, gogle do systemu analogowego. Rewelacyjne ekrany OLED, wbudowana korekta wady wzroku, nagrywarka DVR oraz kompaktowa budowa. Małe i świetnie wykonane gogle FPV.
Wszystkie wymienione gogle sprzedawane są z podstawowymi antenami liniowymi oraz bez baterii. Cobry można zasilić paluszkiem 18650, choć nie poleca się tego robić – takie ogniwo starcza na 15-20 minut zabawy. Lepszym wyjściem będzie zasilanie ich z powerbanka, ale takiego lepszego, z protokołem PD (Power Delivery). Najlepiej byłoby zasilać gogle z pakietu modelarskiego, ze złączem XT60. Odpowiedni kabel jest już w zestawie z goglami.
Radio
Ruchami drona sterujesz radiem, nadajnikiem, aparaturą rc. Wszystkie nazwy są poprawne. Air65 ma wbudowany odbiornik ELRS 2.4Ghz z oprogramowaniem w wersji 3.0, a więc potrzebujesz radia, które ten protokół obsłuży.
Najtańszym, świetnie wycenionym radiem jest:
- Radiomaster Pocket ELRS. Radio jest małe, wygodne, trwałe, świetnie wykonane i z powodzeniem można je wykorzystać w większych modelach. Ja osobiście używam go do sterowania dronem 10”, ktory wraz z zakcesoriami waży ok 3 kilogramów (a więc 120x więcej jak Air65). Rzadko się zdarza, aby radio było tanie i dobre – to właśnie takie jest.
Półkę wyżej, nieco droższym radiem będzie:
- Radiomaster Boxer (link). Znacznie większe radio z większymi, precyzyjnymi gimbalami (Gimbal to drążek, który trzymasz w palcach sterując dronem, a nie tylko to, na czym uwieszona jest kamera pod dronem). Posiada wszystkie zalety Radiomaster Pocket a do tego jest większe i wygodniejsze dla osób z większymi dłońmi. Boxer ma więcej pokręteł i przełączników oraz można go zasilić większym akumulatorem.
Obydwa radia sprzedawane są bez akumulatorów. Można zasilić je dwoma 18650. Posiadają wbudowaną w siebie ładowarkę, a więc akumulatory ładuje się podpinając radio przez USB do komputera lub zasilacza.
Baterie
Przy wyborze baterii należy pamiętać o kilku aspektach. Bateria musi mieć odpowiednie złącze, napięcie oraz wymiarowo mieścić się w drona.
Do tego drona polecane są baterie:
- Betafpv LAVA 260mah BT2.0 – czyli lekkie baterie pozwalające na szybszy lot
- Betafpv LAVA 300mah BT2.0 – baterie trochę cięższe, ale dające dodatkowe 30 sekund w powietrzu
Baterie 450 czy 550mah nie wejdą w ramę drona. Można kombinować z podcinaniem ramki i mocowaniem na gumkę, ale moja rada – kup 300mah i lataj.
Ładowarka
Najlepszą na rynku ładowarką do dronów Tinywhoop jest Vifly Whoopstor v3. Ładowarka ta pozwala na dbanie o baterie, a więc na ładowanie je niskim, bezpiecznym dla nich prądem. Tą ładowarką można również rozładować baterię do stanu STORAGE a więc do napięcia przechowywania. Przechowywanie baterii w pełni naładowanej nieodwracalnie degraduje ją, obniżając jej pojemność. Dobra ładowarka może zwrócić się więc nawet w tydzień.
Whoopstor nie ma obecnie konkurencji na rynku, a dzięki swojej cenie, między 100 a 150zł i możliwości ładowana 6 akumulatorów jednocześnie, deklasuje całą konkurencję.
Kompletem, który pozwoli na latanie dronem FPV będzie więc sam dron, radio, gogle, ładowarka i baterie do drona. To które z akcesoriów wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie.